usuwanie adblue jelenia góra wyłączanie adblue jelenia góra usunięcie adblue jelenia góra wyłączenie adblue jelenia góra naprawa adblue jelenia góra wrocław oleśnica wałbrzych bielawa zgorzelec bogatynia lubawka lubomierz lubań dzierżoniów jawor gryfów śląski lubin zielona góra legnica głogów kłodzko bolków bolesławiec nysa leszno dolny śląsk dolnośląskie

Układ SCR Adblue / SDPF

Naprawiamy układy Adblue, a w przypadku przygotowania samochodu do motor-sportu usuwamy je całkowicie elektronicznie i w razie potrzeby również fizycznie.

SCR (Selektywna Redukcja Katalityczna) jest to system oczyszczania spalin przeznaczony do redukcji tlenków azotów w emitowanych spalinach. Jest on złożony z układu czujników i aparatury sterującej katalizatorem spalin w układzie wydechowym pojazdu. System montowany w samochodach od 2012 roku.

Zasada działania polega na uzdatnianiu spalin w układzie wydechowym silnika. Odbywa się to poza silnikiem bez bezpośredniego wpływu na osiągi pojazdu dzięki czemu możliwe jest uzyskanie większej sprawności i niższego zużycia paliwa.
Oczyszczanie spalin odbywa się przez wtrysk do katalizatora SCR lub filtra SDPF (zintegrowany katalizator SCR z filtrem DPF) specjalnego roztworu składającego się z mocznika i wody destylowanej, roztwór nazywany AdBlue. Pod wpływem wysokiej temperatury w układzie wydechowym mocznik zmienia się w amoniak i dwutlenek węgla. Po czym w katalizatorze następuje reakcja amoniaku z tlenkami azotu w wyniku czego zostają one zmienione w lotny azot i parę wodną. Pozostałości amoniaku, które nie zareagowały z tlenkami azotu również zostają zmienione na lotny azot i parę wodną.
System SCR informuje o konieczności uzupełnienia środka AdBlue w zbiorniku oraz o przekroczeniu zawartości szkodliwych substancji w spalinach.